16: Błękitno-zielona infrastruktura – Judyta Łuczyńska

Błękitno-zielona infrastruktura odgrywa w miastach znaczącą rolę. Poprawia komfort i jakość naszego życia, a jak się okazuje, nawet je wydłuża. Z badania Barcelona Institute for Global Health wynika, że wzrost roślinności o 10% w odległości 500 metrów od naszego miejsca zamieszkania powoduje czteroprocentowy wzrost długości naszego życia.

Nie jest to jednak jedyna zaleta zieleni w miejskiej przestrzeni publicznej. Ma ona również znaczenie w adaptacji, czyli przystosowywaniu się miast do postępujących zmian klimatu. Ich negatywne skutki odczuwamy coraz dotkliwiej. Ośrodki miejskie i ich mieszkańcy obecnie muszą mierzyć się z takimi zjawiskami, jak miejska wyspa ciepła, deszcze nawalne, czy tropikalne noce.

Powinniśmy więc dążyć do tego, aby tej zieleni wokół nas było coraz więcej. Jednak problem polega na tym, że miejska przestrzeń publiczna jest ograniczona i pełni różne funkcje. Dużą jej część stanowią ulice. Niestety one często nie tylko nie wspierają nas w adaptowaniu się do zmian środowiskowych, ale wręcz zaostrzają ich występowanie.

Zmieniając naszą mobilność na bardziej zrównoważoną, dajemy sobie szansę na odzyskanie tej przestrzeni do innych celów niż transportowy. Pytanie tylko, co wtedy zrobić z tą przestrzenią?

W jaki sposób powinniśmy przekształcać ulice w naszych miastach, aby dostosowywać je do zmian klimatu, jednocześnie podnosząc jakość życia mieszkańców oraz wydłużając ich życie?

Na jakie napotykamy ograniczenia i jakich zmian potrzebujemy, aby je pokonać?

W tym odcinku podcastu spróbujemy poszukać ciekawych rozwiązań błękitno-zielonej infrastruktury i zainspirować Was do wprowadzania zmian w swoich miastach i małych ojczyznach.

Gościnią tego odcinka jest Judyta Łuczyńska, koordynatorka projektów w Fundacji Sendzimira.

Przydatne linki dotyczące błękitno-zielonej infrastruktury:

Strona internetowa Fundacji Sendzimira

Dokumenty opracowane przez Fundację:

Dokumenty opracowane na zlecenie miast:

W temacie zmian klimatycznych polecam także sięgać do sprawdzonych źródeł naukowych. Kompleksowe opracowanie zostało przygotowane na Uniwersytecie Warszawskim – „Klimatyczne ABC”.

Przestrzeni dla błękitno-zielonej infrastruktury z pewnością należy szukać między innymi w miejscach obecnie pełniących funkcję miejsc parkingowych. Na temat parkowania rozmawiałem w odcinku numer 02.

Judyta Łuczyńska

Magistra gospodarki przestrzennej (EUROREG) na Uniwersytecie Warszawskim. Absolwentka specjalizacji “Zarządzanie Miastem” na Uniwersytecie Łódzkim. Edukatorka i aktywistka społeczna.

Od pięciu lat związana zawodowo z Fundacją Sendzimira, której misją jest promocja zrównoważonego rozwoju. Obecnie koordynuje projekt „Szkoła przyjazna klimatowi” realizowany ze środków EOG, który ma na celu szerzenie dobrych praktyk w zakresie gospodarowania wodą deszczową, poprzez stworzenie centrum edukacji na temat łagodzenia i adaptacji do zmian klimatu w mieście, przy SP nr 195 w Warszawie.

Organizatorka konferencji, szkoleń i warsztatów z zakresu zarządzania zielenią w mieście, adaptacji miast do zmian klimatu czy tworzenia obiektów błękitno-zielonej infrastruktury w przestrzeni polskich miast. W swoich działaniach stawia na międzysektorową współpracę, edukację w praktyce i promocję dobrych praktyk.

Mieszka i działa na warszawskiej Pradze-Północ. Związana z lokalnym Stowarzyszeniem Porozumienie dla Pragi.

1 Comment

  1. […] Jeśli jeszcze nie słuchałeś mojej rozmowy z Judytą Łuczyńską z Fundacji Sędzimira (odc. 16), to zachęcam Cię do nadrobienia zaległości. […]

Comments are closed.