33: Strefy czystego transportu – Bartosz Piłat

Według badań przeprowadzonych w Warszawie w 2020 r. pojazdy starsze niż 14 lat stanowiące 17 proc. badanych pojazdów w ruchu odpowiadały za 37 proc. emisji tlenków azotu i aż 52 proc. emisji pyłów zawieszonych.

Z drugiej strony pomiary emisji spalin przeprowadzone w 2019 r. na terenie Krakowa, wykazały inne bardzo niepokojące zjawisko. Stwierdzono, że aż blisko połowa przebadanych pojazdów nie spełniała norm wynikających z homologacji w zakresie emisji tlenków azotu, tlenku węgla, węglowodorów, czy pyłów.

Pozorna oszczędność na samochodach i ich stanie technicznym kosztuje więc nas wszystkich. Zgodnie z raportem European Public Health Alliance społeczne koszty związane ze zdrowiem, wynikające z zanieczyszczenia powietrza w Warszawie, szacuje się na około 20 miliardów złotych rocznie. Oznacza to, że koszt na osobę wynosi ponad  11 tys. zł.

Zatem czy strefy czystego transportu, które planują wprowadzić polskie miasta, to konieczne rozwiązanie, żebyśmy w miastach mogli oddychać czystym powietrzem? Czy mamy może inne możliwości?

Gościem tego odcinka jest pan Bartosz Piłat, ekspert Polskiego Alarmu Smogowego ds. polityk transportowych.

Podcast dostępny jest także na:

Spotify

Apple Podcasts

Google Podcasts

Bartosz Piłat

ekspert Polskiego Alarmu Smogowego ds. polityk transportowych, dziennikarz, publicysta. Zajmuje się problematyką zarządzania miastami, w tym efektywnością sieci transportowych i urbanistyką, oraz ochroną środowiska na styku z gospodarką, m.in. jakością powietrza, gospodarką odpadami i odnawialnymi źródłami energii.

Podcast możesz śledzić również na platformach społecznościowych:

Facebook

Instagram

Linkedin

Temat czystego transportu w miastach pojawił się już w odcinku 30 podcastu, który również polecam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *