Jednym z elementów jaki stanowi o jakości naszego życia, jest subiektywnie odczuwane poczucie bezpieczeństwa. Zalicza się do niego także bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Tymczasem w wybranych szkołach podstawowych w Warszawie, w których uczy się ponad 3,5 tys. uczniów zrealizowano obszerne badania. Pokazały one, że aż 16% ankietowanych uczniów nie czuje się bezpiecznie w drodze do szkoły. Co piąty uczeń w ciągu ostatnich dwóch lat doświadczył niebezpiecznej sytuacji drogowej.
W tym odcinku rozmawiam o programie „Droga na szóstkę”. W ramach tej inicjatywy w szkołach, które zgłosiły zainteresowanie, w pierwszym kroku zrealizowano kompleksowe badania zachowań komunikacyjnych uczniów. Analiza ich wyników prowadzi do bardzo ciekawych wniosków. Badano także jak wygląda sytuacja przed budynkiem szkoły. Zrealizowano także audyty bezpieczeństwa dla obszaru przed szkołami. Następnie zaproponowano zmiany, które zostaną zrealizowane, aby podnieść poziom bezpieczeństwa docierających do szkoły dzieci.
Jednym z zaproponowanych rozwiązań jest tak zwana ulica szkolna. Rozwiązanie to polega na ograniczeniu ruchu kołowego przed szkołą w godzinach porannych, tuż przed rozpoczęciem zajęć lekcyjnych. W tym odcinku szerzej omawiamy właśnie to rozwiązanie.
Poruszamy także temat aktywnej mobilności, sposobów dojeżdżania do szkoły i tego jak infrastruktura, np. szkolna ulica, może zachęcać do zmiany zachowań. Rozmawiamy o korzyściach jakie odnoszą zarówno dzieci, jak i dorośli z poruszania się pieszo.
Gościem odcinka jest Agnieszka Rogala z Zarządu Dróg Miejskich w Warszawie, koordynatorka programu „Droga na szóstkę”.
Podcast o zrównoważonym transporcie i mobilności
Jednym z elementów jaki stanowi o jakości naszego życia, jest subiektywnie odczuwane poczucie bezpieczeństwa, w tym także bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Tymczasem zgodnie z badaniem przeprowadzonym w wybranych szkołach podstawowych w Warszawie, w których uczy się ponad 3,5 tys. uczniów, aż 16% z nich nie czuje się bezpiecznie w drodze do szkoły, a co piąty w ciągu ostatnich dwóch lat doświadczył niebezpiecznej sytuacji drogowej.
O tych badaniach, przyczynach problemu, sposobach na poprawę sytuacji i wzorach z których możemy czerpać, w tym odcinku rozmawiam z Agnieszką Rogalą z Zarządu Dróg Miejskich w Warszawie, koordynatorką programu „Droga na szóstkę”.
Więcej informacji na temat programu Droga na szóstkę można znaleźć na dedykowanej stronie internetowej Zarządu Dróg Miejskich.
W Polsce powstało już kilka inicjatyw i pilotażowych projektów dotyczących szkolnych ulic do których linki zamieszczam poniżej:
O bezpieczeństwie ruchu drogowego rozmawiałem także w odcinku dotyczącym „wizji zero”.
[…] także odcinek o aktywnej mobilności, a dokładniej o programie Droga na szóstkę, realizowanym przez Zarząd Dróg Miejskich w […]
[…] mobilności aktywnej pojawił się już we wcześniejszych odcinkach podcastu. Polecam zatem: odcinek 1 o ulicach szkolnych, a także odcinek 3 o rowerach […]