09: Kolej regionalna – dr Jakub Majewski

Kolej regionalna - Jakub Majewski

Zgodnie z badaniem przeprowadzonym na zlecenie spółki Polregio, 60% Polaków postrzega kolej regionalną, jako ważny lub wręcz kluczowy środek transportu w regionie.

Dla aż 30% regularnych pasażerów kolei regionalnych jest to jedyny środek komunikacji, a w sytuacji gdyby pociągów zabrakło, dwie trzecie musiałoby się przesiąść do samochodu osobowego, ze względu na brak jakichkolwiek innych alternatyw.

Jeżeli spojrzymy na statystki Urzędu Transportu Kolejowego to okazuje się, że mimo, iż PKP Intercity wykonuje największą pracę przewozową, liczoną w pasażerokilometrach, to właśnie przewoźnicy regionalni i aglomeracyjni przewożą 85% pasażerów polskiej kolei.

To wszystko pomimo faktu, że w Polsce mamy niestety wiele linii kolejowych, na których realizowana jest symboliczna liczba, np. dwóch połączeń dziennie, przez co takie linie nie są w stanie przyciągnąć regularnych pasażerów.

W tym odcinku na temat kolei regionalnej, rozmawiam z panem dr Jakubem Majewskim, prezesem zarządu fundacji ProKolej, adiunktem na Uniwersytecie Warszawskim w Centrum Europejskich Studiów Regionalnych i Lokalnych (EUROREG).

3 Comments

  1. […] O kolei rozmawiałem także z dr Jakubem Majewskim – wtedy głównie na temat kolei regionalnej. […]

  2. Na Dolnym Śląsku czy w łódzkim koleje stoją na bocznicach?

  3. […] Odcinek 09: Kolej regionalna – dr Jakub Majewski […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *