11: Inwestycje kolejowe CPK – Tomasz Wardak

Komponent kolejowy CPK

Komponent kolejowy Centralnego Portu Komunikacyjnego, czyli tak zwane „szprychy” to przedsięwzięcie, jakiego w Polsce jeszcze nie było. Gigantyczny projekt budowy prawie 2000 km nowych tras kolejowych zbiegających się w wielkim węźle kolejowym w rejonie centralnego lotniska. Pociągi poruszające się z prędkością 200, 250 km/h. Połowa z tego zrealizowana do 2030 roku. Brzmi jak marzenie, prawda? W końcu mamy ambitny program rozwoju kolei w Polsce.

Tymczasem mamy rok 2022, wiele przykładów linii kolejowych, na których kursują np. dwie pary pociągów w ciągu dnia. Częstotliwość taka sprawie, że w ogóle uruchamianie tego typu połączeń może budzić wątpliwości co do ich sensowności i opłacalności.

Z jednej strony program budowy nowych linii kolejowych to szansa na rozwój infrastruktury i transportu kolejowego, ale jednocześnie duża szansa na wyrzucenie dużych pieniędzy w błoto, a w efekcie zniechęcenie Polaków do kolei.

Czy część kolejowa Centralnego Portu Komunikacyjnego to dobrze przemyślany i zaplanowany projekt? Czy prowadzone obecnie prace studialne i projektowe mogą zmienić jeszcze jego kształt i w jakim stopniu?

W tym odcinku na temat komponentu kolejowego CPK rozmawiam z panem Tomaszem Wardakiem – ekonomistą, autorem książki „Piasta i szprychy” o Centralnym Porcie Komunikacyjnym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *