06: Transport na żądanie – Mirosław Czerliński

Mirosław Czerliński Transport na żądanie

Wyobraź sobie, że to Ty decydujesz o tym kiedy przyjedzie Twój autobus. Poprzez telefon lub aplikację w smartfonie wybierasz czas i połączenie, które chcesz żeby zostało zrealizowane. Niemożliwe? To już się dzieje. Kilka miast i gmin w Polsce udostępniło mieszkańcom usługę jaką jest transport na żądanie. Kurs jest realizowany tylko wtedy, gdy ktoś zgłosi zapotrzebowanie na przejazd.

Czy transport na żądanie może być rozwiązaniem problemu wykluczenia transportowego? Czy może on niższym kosztem zapewnić lepszą jakość i dostępność komunikacji publicznej? Jakie są bariery w jego rozwoju? Na te pytania spróbujemy odpowiedzieć w tym odcinku, a moim gościem jest Pan Mirosław Czerliński doradca z zakresu planowania transportu, kierownik projektów w firmie dr Michała Wolańskiego oraz asystent w Zespole Sterownia Ruchem Drogowym na Wydziale Transportu Politechniki Warszawskiej.

Rodzaj zagospodarowania przestrzennego może być czynnikiem uzasadniającym wprowadzenie systemu transportu na żądanie. W odcinku numer 05 rozmawiałem z panią dr Katarzyną Wojnar na temat planowania przestrzennego.

2 Comments

  1. […] także odcinek 06 podcastu, w którym rozmawiam z Mirosławem Czerlińskim na temat specyficznej formy komunikacji publicznej […]

  2. […] W tym odcinku pan Andreas Schilling wspomina także, że kierunkiem rozwoju transportu publicznego w Niemczech jest m.in. wprowadzanie na szerszą skalę transportu na żądanie. Na ten temat rozmawiałem z panem Mirosławem Czerlińskim w odcinku nr 06 […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *