13: BIM w Centralnym Porcie Komunikacyjnym – Michał Latała

BIM

Building Information Modeling, w skrócie BIM, w dosłownym tłumaczeniu z języka angielskiego oznacza modelowanie informacji o obiektach budowlanych. Jednakże jest to kompleksowa metodyka prowadzenia inwestycji budowlanych.

Z jednej strony w procesie projektowym tworzymy cyfrowy model, tak zwanego „cyfrowego bliźniaka” obiektu budowlanego, zawierający zarówno geometrię takiego obiektu, jak i wszelkiego rodzaju dane techniczne jego poszczególnych elementów.

Z drugiej strony stosując metodykę BIM dążymy do zwiększenia efektywności oraz jakości procesu inwestycyjnego. Poprawiamy współpracę na etapie projektowania i realizacji inwestycji.

W kilku europejskich krajach, BIM jest obligatoryjną metodyką, stosowaną przy realizacji dużych projektów infrastrukturalnych.

W Polsce nie jesteśmy jeszcze na tym etapie. Jednakże w ostatnich latach pojawił się na rynku bardzo duży inwestor publiczny, zlecający wszystkie prace projektowe z obligatoryjnym zastosowaniem tej metodyki. To tutaj właśnie kształtuje się doświadczenie i praktyka rynkowa BIMu w obszarze infrastruktury w Polsce.

W tym odcinku o metodyce BIM w Centralnym Porcie Komunikacyjnym rozmawiam z Michałem Latałą, zastępcą dyrektora ds. BIM w spółce CPK.

Na temat Centralnego Portu Komunikacyjnego rozmawiałem także z panem Tomaszem Wardakiem w odcinku dotyczącym inwestycji kolejowych CPK.

2 Comments

  1. Piotrek, dzięki za rozmowę 🙂

  2. Świetny Podcast. Zajmuje się tym tematem na austriackim rynku infrastruktury, i jestem pełna podziwu podejścia CPK do używanie metody BIM i Pana Michała nastawienia w współpracy z podwykonawcami. Pozdrawiam!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *