40: Car sharing w miastach – Maciej Panek

Liczba samochodów osobowych w Polsce stale rośnie. Rośnie tym samym obciążenie domowych budżetów kosztami zakupu, utrzymania i eksploatacji aut. Tymczasem prywatne samochody stoją zaparkowane średnio przez 95% czasu. Alternatywę mogą stanowić systemy car sharingu. Dają one możliwość osobom rzadziej korzystającym z auta rezygnacji z jego posiadania, ale jednocześnie korzystania z niego w razie potrzeby.

Z punktu widzenia miasta samochody współdzielone przede wszystkim uwalniają przestrzeń. Szacuje się, że jedno takie auto może zastąpić od kilku do nawet kilkunastu samochodów prywatnych.

Jaki potencjał mają usługi car sharingu? Jak przekonać mieszkańców do rezygnacji z posiadania samochodów? Co moglibyśmy zrobić, aby realnie auta współdzielone zmniejszyły liczbę samochodów w Polsce?

Gościem w tym odcinku jest pan Maciej Panek, prezes firmy Panek.

Podcast dostępny jest także na:

Spotify

Apple Podcasts

Google Podcasts

Maciej Panek

Prezes Panek CarSharing, entuzjasta i propagator mobilności współdzielonej oraz idei współdzielenia. Ukończył inwestycje kapitałowe w WSB w Poznaniu oraz marketing i zarządzanie na Politechnice Wrocławskiej. Od grudnia 2016 roku jest certyfikowanym Mentorem. Wiele rozwiązań biznesowych i inspiracji czerpie z obserwowania świata. Przenosi na grunt polski zagraniczne wzorce, które znajduje podczas licznych, dalekich podróży. Czynnie zajmuje się fotografią, komponuje muzykę filmową, uprawia bieganie oraz medytuje.

Podcast możesz śledzić również na platformach społecznościowych:

Facebook

Instagram

Linkedin

O mobilności współdzielonej rozmawiałem także w odcinku 15 podcastu o hulajnogach elektrycznych oraz w odcinku 39 o mikromobilności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *