42: Współpraca w metropolii – Krzysztof Perycz-Szczepański

Obszary metropolitalne to intensywnie rozwijające i urbanizujące się tereny, powiązane ze sobą wieloma zależnościami społecznymi i gospodarczymi. Obejmują one wiele jednostek samorządu terytorialnego różnego szczebla, których zadania i kompetencje w dużym stopniu się przenikają i uzupełniają.

Mimo braku dedykowanych im uregulowań prawnych samorządy próbują w różnym stopniu nawiązywać współpracę i koordynować działania. Obecnie ta współpraca pomiędzy poszczególnymi jednostkami ma dobrowolny charakter. Opiera się często na dobrze rozumianym interesie lokalnym, lecz czasami bez uwzględnienia szerszego kontekstu całej metropolii.

Systemowym rozwiązaniem tego problemu może być ustawa metropolitalna. Mimo tego, że Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia, czyli pierwszy w Polsce związek metropolitalny funkcjonuje już od kilku lat, kolejne obszary metropolitalne, m.in. obszar metropolii pomorskiej, nie mogą doczekać się wprowadzenia ogólnych podstaw prawnych, które umożliwiłyby stworzenie analogicznych podmiotów w kolejnych miejscach.

Odcinek ten powstaje w ramach współpracy reklamowej ze Stowarzyszeniem Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot, organizatorem zbliżającej się Konferencji Smart Metropolia.

Smart Metropolia to konferencja poświęcona zagadnieniom współpracy samorządów w obszarach metropolitalnych, relacji metropolii z resztą kraju oraz współtworzenia mądrej polityki państwa wobec polskich miast i gmin.

Konferencja odbędzie się już 5 i 6 października w centrum AmberExpo w Gdańsku. Więcej informacji na stronie www.smartmetropolia.pl

W tym odcinku podcastu rozmawiamy o tym, jak obecnie wygląda współpraca na obszarze metropolii pomorskiej, która skupia 61 miast, gmin i powiatów, na czele z Gdańskiem, Sopotem i Gdynią. Jak sprawić, aby była ona bardziej efektywna w kontekście mobilności mieszkańców? Jakie szanse może przynieść wprowadzenie ustawy metropolitalnej?

Moim gościem jest Krzysztof Perycz-Szczepański, zastępca dyrektora Stowarzyszenia Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot.

Podcast dostępny jest także na:

Spotify

Apple Podcasts

Google Podcasts

Youtube

Podcast możesz śledzić również na platformach społecznościowych:

Facebook

Instagram

Linkedin

O ustawie metropolitalnej rozmawiałem także w odcinku 14 z dr hab. Jakubem Szlachetko.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *