44: W jaki sposób zmieniać przestrzeń publiczną? – Paweł Jaworski

Rozwój zrównoważonej mobilności w miastach jest w dużym stopniu powiązany i uzależniony od przekształceń przestrzeni publicznych, zmiany jej funkcji i sposobu wykorzystania. Zmiany te często są kontrowersyjne, budzą emocje, obawy i sprzeciw. Samorządy realizując takie projekty często przeprowadzają konsultacje społeczne dając mieszkańcom możliwość w określonych ramach odniesienia się do przedstawianej koncepcji zmian. W efekcie jednostki publiczne zazwyczaj wprowadzają nieduże korekty, uwzględniając postulaty mieszkańców. Czasami jednak opór społeczny i obawy decydentów są tak duże, że dochodzi do zawieszenia realizacji projektu.


W tym odcinku chciałbym przyjrzeć się bliżej właśnie tym procesom, które zachodzą przy okazji wprowadzania zmian. Jakimi narzędziami dysponują miasta, aby lepiej realizować projekty związane z przekształceniami przestrzeni publicznej? Jak mógłby wyglądać taki modelowy proces znajdowania porozumienia i akceptacji społecznej dla wprowadzanych zmian?


Gościem w tym odcinku podcastu jest Paweł Jaworski, urbanista i właściciel firmy Experimental Urbanism.

Podcast dostępny jest także na:

Spotify

Apple Podcasts

Google Podcasts

Youtube

Tutaj znajdziesz więcej informacji o niektórych projektach realizowanych przez Pawła:

Paweł Jaworski

Filozof i urbanista, który programuje i realizuje eksperymenty miejskie, łączące działania projektowe, badawcze oraz partycypacyjne. Przygotowuje przekształcenia w przestrzeni ulic i placów poprzez testowanie rozwiązań tymczasowych wspólnie z użytkownikami przestrzeni publicznej, doprowadzając po raz pierwszy w kraju prototypowanie urbanistyczne do fazy inwestycyjnej. Wspiera także samorządy wdrażające zmiany w zakresie zrównoważonej mobilności, które wywołują konflikty społeczne. Ponadto praca jego zespołu była wyróżniana nagrodami lub nominacjami w konkursach Towarzystwa Urbanistów Polskich – Najlepiej zagospodarowania przestrzeń publiczna w Polsce 2023, Komisji Europejskiej – the Mobility Action Award 2022 oraz the Mobility Week Award 2021, the Innovations in Politics Institute – the Innovations in Politics Award 2021 w kategorii Demokracja.

Podcast możesz śledzić również na platformach społecznościowych:

Facebook

Instagram

Linkedin

O procesie przekształcania przestrzeni publicznych rozmawiałem także z Agnieszką Rogalą w odcinku 01 o ulicach szkolnych i programie „Droga na szóstkę”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *