45: Zielone Pierścienie Miast – Mirosław Kaznowski

Zielone pierścienie miast to koncepcja ochrony terenów otwartych, pozbawionych zabudowy, otaczających tereny zurbanizowane. Jej głównym celem jest ograniczenie niekontrolowanej suburbanizacji. Umożliwiają one jednocześnie zachowanie obszarów zielonych istotnych dla różnorodności biologicznej, wymiany powietrza, zwiększenia retencji wód oraz zachowania powiązań przyrodniczych. Mogą one pełnić funkcję rekreacyjną, rolniczą, czy środowiskową.

Dlaczego poruszam taki temat w podcaście dotyczącym transportu i mobilności?

Ponieważ to właśnie chaotycznie rozprzestrzeniająca się zabudowa jest szczególnie trudna do obsługi transportem publicznym. Często uniemożliwia także budowę atrakcyjnej infrastruktury dla mobilności aktywnej.
Jak sprawić aby wokół polskich miast mogły powstać zielone pierścienie, a w zasadzie pozostać niezabudowane? Jak w rezultacie wpłynęłyby na mobilność mieszkańców aglomeracji? I co na to samorządy?

Gościem tego odcinka jest Mirosław Kaznowski, zielony społecznik, kandydat w ostatnich wyborach parlamentarnych, działa także w ramach Inicjatywy „Zielony Pierścień Warszawy”.

Podcast dostępny jest także na:

Spotify

Apple Podcasts

Google Podcasts

Youtube

Mirosław Kaznowski

Przedsiębiorca i doradca w obszarze zrównoważonego rozwoju w biznesie (ESG). Aktywny społecznik z powiatu grodziskiego, Sekretarz Regionu partii Zieloni, Asystent posłanki Urszuli Zielińskiej, laureat nagrody “Żurawie Powiatu Grodziskiego” za aktywność na rzecz Ukrainy (2023). Ukończył studia na Birmingham City University oraz Konserwatorium Muzyczne w katedrze klarnetu. Żonaty, ma dwójkę dzieci. Wychowany w Polsce i Wielkiej Brytanii. Pasjonat koszykówki i gry na instrumentach muzycznych.

Podcast możesz śledzić również na platformach społecznościowych:

Facebook

Instagram

Linkedin

O planowaniu przestrzennym rozmawiałem także z dr Katarzyną Wojnar w odcinku 05.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *