46: Odblokujmy transport intermodalny! – Marta Waldmann

Intermodalny transport towarowy był przedmiotem opublikowanego w pierwszej połowie roku sprawozdania Europejskiego Trybunału Obrachunkowego. Zgodnie z tym dokumentem w UE nadal nie zapewniono równych warunków działania dla transportu intermodalnego, a w rezultacie nadal nie może on konkurować na równych warunkach z transportem drogowym.

Trybunał wskazał także, że Komisja Europejska nie określiła ilościowych celów dotyczących udziału intermodalnych przewozów towarowych i wyznaczyła nierealistyczne cele dla UE na lata 2030 i 2050. Cele te nie były oparte na solidnych symulacjach dotyczących tego, jak duże przesunięcie międzygałęziowe można osiągnąć.

Trybunał ustalił również, że jednym z czynników zniechęcających operatorów logistycznych do wyboru intermodalności jest brak łatwo dostępnych informacji na temat terminali intermodalnych oraz przepustowości sieci w czasie rzeczywistym.

Finansowanie unijne przekazane na projekty dotyczące infrastruktury intermodalnej w poprzedniej perspektywie finansowej nie było powiązane z uzyskaniem konkretnych rezultatów w zakresie przesunięcia międzygałęziowego. Monitorowanie tych projektów skupione było na produktach, a nie na rezultatach.

Problemy widoczne z perspektywy unijnej, w dużym stopniu pokrywają się z problemami transportu intermodalnego w Polsce. Pytanie zatem jak je rozwiązać?

Gościem tego odcinka podcastu jest Marta Waldmann, ekspertka ds. rozwoju logistyki w Poznańskim Instytucie Technologicznym – Sieci Badawczej Łukasiewicz.

Podcast dostępny jest także na:

Spotify

Apple Podcasts

Google Podcasts

Youtube

Marta Waldmann

Starszy specjalista ds. rozwoju logistyki w Łukasiewicz – Poznańskim Instytucie Technologicznym. Zdobywając doświadczenie biznesowe w zakresie spedycji i transportu intermodalnego połączyła swoje dwie miłości – kontenery i kolej. Realizuje projekty konsultingowe dla przedsiębiorstw oraz krajowych i międzynarodowych projektów badawczych. Autorka publikacji związanych z tematyką transportu intermodalnego i transformacji energetycznej transportu, prelegentka i moderatorka dyskusji w trakcie wydarzeń branżowych. Wykładowca akademicki, współprowadząca podcast o frachcie morskim ETA.fm

Podcast możesz śledzić również na platformach społecznościowych:

Facebook

Instagram

Linkedin

O transporcie intermodalnym rozmawiałem także z Maciejem Cetnerowskim z LTG Cargo Polska w odcinku 08.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *