31: Jak planować transport publiczny? – Marcin Gromadzki

W ostatnich latach w debacie publicznej, a także w świadomości społecznej zaistniał problem wykluczenia transportowego. Dużo mówi się także o ochronie środowiska i neutralności klimatycznej. Chociaż te zagadnienia to zupełnie odrębne tematy, to mają one pewien element wspólny. Jest nim rozwój transportu publicznego, a on nie jest niestety przedmiotem tak intensywnej debaty.

Zmiany w tym obszarze zachodzą bardzo powoli. W jednych miejscach zmierzają w dobrą stronę, ale są też i takie, gdzie następuje regres. Mam jednak nadzieję, że tę sytuację uda się niebawem zmienić. Wtedy musimy być w stanie odpowiedzieć sobie na pytania: jak zaplanować wysokiej jakości, ale także efektywny kosztowo system transportu publicznego? Jak się za to zabrać i co będzie nam potrzebne?

O wskazówki jak to zrobić pytałem pana Marcina Gromadzkiego, właściciela firmy Public Transport Consulting, zajmującej się zagadnieniami związanymi z transportem publicznym.

Podcast dostępny jest także na:

Spotify

Apple Podcasts

Google Podcasts

Marcin Gromadzki

Absolwent Wydziału Ekonomicznego Uniwersytetu Gdańskiego, na kierunku Ekonomika i Organizacja Transportu Lądowego, specjalizacja komunikacja miejska.

Pasjonat badań marketingowych i planowania oferty przewozowej w publicznym transporcie zbiorowym. Od 1991 r. projektant gdyńskiej komunikacji miejskiej, współodpowiedzialny za dostosowanie oferty ówczesnego MZK w Gdyni (tras linii i rozkładów jazdy) do dynamicznie zmieniających się realiów gospodarki rynkowej, a od 1992 r. także rzecznik prasowy w Zarządzie Komunikacji Miejskiej w Gdyni.

W latach 1994-2010 prowadzący działalność dydaktyczną na różnych uczelniach, w tym na Uniwersytecie Gdańskim – w zakresie przedmiotów związanych z ekonomiką komunikacji miejskiej lub badaniami marketingowymi w transporcie.

Od 2008 r. prowadzi działalność gospodarczą pn. Marcin Gromadzki Public Transport Consulting, której główną sferą aktywności jest opracowywanie koncepcji optymalizacji eksploatacyjno-ekonomicznej sieci transportu publicznego, na podstawie przeprowadzonych wcześniej kompleksowych badań popytu lub (i) preferencji i zachowań komunikacyjnych użytkowników tego transportu lub też szerzej – mieszkańców danego obszaru.

W 2006 r. (mając 34 lata), Marcin Gromadzki został odznaczony orderem „Zasłużony dla komunikacji miejskiej”, stając się najmłodszą w historii osobą wyróżnioną tym odznaczeniem.

Zamieszczam tutaj także link do strony firmowej PTC, gdzie można znaleźć między innymi listę zrealizowanych opracowań.

Podcast możesz śledzić również na platformach społecznościowych:

Facebook

Instagram

Linkedin

Temat transportu publicznego pojawił się już we wcześniejszych odcinkach podcastu. Polecam zatem: odcinek 10 o Grodziskich Przewozach Autobusowych, a także odcinek 20 o regionalnym transporcie autobusowym.

1 Comment

  1. […] Temat transportu publicznego pojawiał się w podcaście już wcześniej. Między innymi w odcinku 20 (Regionalny transport autobusowy – Piotr Rachwalski) oraz w odcinku 31 (Jak planować transport publiczny) […]

Comments are closed.