32: Infrastruktura piesza i rowerowa – dr Maria Zych-Lewandowska

Najwyższa Izba Kontroli opublikowała w ostatnim czasie raport pokontrolny dotyczący utrzymania i rozwoju miejskich sieci infrastruktury rowerowej. Wynika z niego, że w dziesięciu skontrolowanych miastach od 2019 do I kwartału 2022 roku długość dróg dla rowerów zwiększyła się o 17%, pasów ruchu dla rowerów o 26%, a dróg dla pieszych i rowerów o 15%.

Jednocześnie w 3 z 10 skontrolowanych zarządów dróg przy realizacji inwestycji przyjęto rozwiązania nieodpowiadające obowiązującym przepisom lub standardom.

Jaki jest zatem stan infrastruktury rowerowej w Polsce i jakie są największe problemy w tym zakresie? Jakie wyzwania stoją przed nami odnośnie infrastruktury pieszej? Co powinniśmy zrobić, aby ruch pieszy i rowerowy mógł się dynamicznie rozwijać?

Między innymi te pytania zadałem dr Marii Zych-Lewandowskiej, ekspertce ds. mobilności aktywnej w Zespole Doradców Gospodarczych TOR.

Podcast dostępny jest także na:

Spotify

Apple Podcasts

Google Podcasts

Standardy i wytyczne, o których rozmawialiśmy w tym odcinku:

dr Maria Zych-Lewandowska

Stopień doktora zdobyła pisząc rozprawę nt. negatywnych efektów zewnętrznych transportu drogowego i kolejowego. Ukończyła studia podyplomowe „Miejski transport zbiorowy – zarządzanie, organizacja, nowoczesne technologie i informatyczne wspomaganie” na Politechnice Krakowskiej i jest autorką wielu publikacji z zakresu transportu miejskiego, kolejowego i drogowego, w tym dwóch książek dotyczących kosztów zewnętrznych transportu. Pracowała w warszawskim Zarządzie Transportu Miejskiego, a także współpracowała m.in. z Fundacją ProKolej, Polskim Klubem Ekologicznym, SGGW w Warszawie oraz różnymi portalami internetowymi w zakresie popularyzacji wiedzy na temat transportu. Obecnie jako Ekspert ds. zrównoważonej mobilności z Zespole Doradców Gospodarczych TOR Sp. z o.o. zajmuje się przede wszystkim tworzeniem Planów Zrównoważonej Mobilności Miejskiej (SUMP) oraz koncepcji sieci rowerowych dla różnych jednostek terytorialnych w Polsce. Prywatnie pasjonatka transportu miejskiego i wszystkiego co z nim związane, ale również zapalona rowerzystka, która jednocześnie uwielbia prowadzić samochód.

Podcast możesz śledzić również na platformach społecznościowych:

Facebook

Instagram

Linkedin

Temat mobilności aktywnej pojawił się już we wcześniejszych odcinkach podcastu. Polecam zatem: odcinek 1 o ulicach szkolnych, a także odcinek 3 o rowerach cargo.

2 Comments

  1. […] poprzednich odcinkach podcastu rozmawialiśmy o Wytycznych Projektowania infrastruktury dla pieszych i dla rowerów, a także o tych dotyczących pomiarów i prognoz ruchu drogowego. W tym odcinku chciałbym […]

  2. […] i ruchu rowerowego pojawił się już we wcześniejszych odcinkach podcastu. Polecam zatem: odcinek 32 o infrastrukturze pieszej i rowerowej, a także odcinek 03 o rowerach […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *