56: Czy Horyzontalny Rozkład Jazdy odmieni polską kolej? – Michał Jasiak

Horyzontalny Rozkład Jazdy to koncepcja połączeń kolejowych. Ma ona na celu stworzenie cyklicznego, przejrzystego i wygodnego dla pasażerów systemu kolejowych przewozów dalekobieżnych. Będzie on oparty na stałych liniach komunikacyjnych, dopasowanych do potrzeb podróżnych, zapewniając jednocześnie wygodne przesiadki i spójność całej siatki połączeń.
Nad Horyzontalnym Rozkładem Jazdy pracuje zespół składający się z Ministerstwa Infrastruktury, CPK, PKP PLK, CUPT pod nadzorem UTK.
Stanowi on bardzo ważny element przygotowań do liberalizacji rynku dalekobieżnych przewozów kolejowych w Polsce, która ma wejść w życie od 2030 roku.
Na bazie HRJ możliwe będą także optymalizacja rozwoju infrastruktury kolejowej, określanie zapotrzebowania na tabor oraz planowanie zakresu umów w ramach przewozów o charakterze użyteczności publicznej (PSO).
Na jakim dokładnie etapie są prace nad HRJ i czy da on duży impuls rozwojowy dla kolei w Polsce?
Gościem w tym odcinku podcastu jest pan Michał Jasiak, dyrektor Biura Strategii i Planowania, Projektowania i Inżynierii Podprogramu Kolejowego w Centralnym Porcie Komunikacyjnym, czyli jednej z instytucji pracującej nad HRJ.

Michał Jasiak

p.o. Dyrektora Biura Strategii i Planowania, Projektowania i Inżynierii Podprogramu Kolejowego w Centralnym Porcie Komunikacyjnym. Od początku kariery zawodowej związany z obszarami strategii, planowania i analiz w branży kolejowej. Najpierw w PKP PLK S.A., a od ponad 5 lat w CPK kieruje zespołem tworzącym narzędzia oraz koncepcje i wdrażającym je w inwestycjach, ruchu i rynku kolejowym. Wraz z zespołem kształtował przebudowę stacji Warszawa Zachodnia. Wdrażał także mikrosymulacje ruchu kolejowego, budował Pasażerski Model Transportowy, tworzył Horyzontalny Rozkład Jazdy, a także określał architekturę procesu studialnego CPK i nadzorował jego przebieg. Za cel przyjmuje kształtowanie racjonalnych rozwiązań opartych na liczbach i analizach, oraz jak najbardziej dostosowanych do potrzeb pasażerów. Magister inżynier logistyki i technologii transportu na Wydziale Transportu Politechniki Warszawskiej, absolwent studiów podyplomowych zarządzania projektami na Uniwersytecie Koźmińskiego. Kolejarz od dzieciństwa.

Podcast dostępny jest także na:

Spotify

Apple Podcasts

Youtube

Podcast możesz śledzić również na platformach społecznościowych:

Facebook

Instagram

Linkedin

Temat Centralnego Portu Komunikacyjnego pojawiał się w podcaście już wcześniej. Między innymi w odcinku 11 (Inwestycje kolejowe CPK) oraz odcinku 13 (BIM w Centralnym Porcie Komunikacyjnym).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *