18: Zieleń w miastach – dr Monika Domanowska

Zieleń w miastach pełni kluczową rolę zarówno dla mieszkańców, jak i środowiska. Nie chodzi tu tylko o aspekt zdrowotny, ale również finansowy. Ważne więc, aby tej zieleni w ośrodkach miejskich pojawiało się coraz więcej, a urzędnicy, projektanci i decydenci z odwagą wprowadzali nowe, zielone rozwiązania w naszych miastach.

To już kolejny odcinek mojego podcastu, w którym poruszam temat błękitno-zielonej infrastruktury. Jeśli jeszcze nie słuchałeś mojej rozmowy z Judytą Łuczyńską z Fundacji Sędzimira (odc. 16), to zachęcam Cię do nadrobienia zaległości.        

Jakie korzyści daje zieleń w miastach?

W tamtym odcinku przytoczyłem badanie pokazujące, że zwiększając ilość zieleni w pobliżu miejsca, gdzie mieszkamy, wydłużamy długość naszego życia. Co więcej, zieleń w miastach jest nam niezbędna do skutecznej adaptacji do postępujących zmian klimatu. Na tym jednak nie koniec korzyści. I teraz uważajcie – badania wykazują, że więcej zieleni w naszym otoczeniu skutkuje 37% wzrostem wartości nieruchomości, 12 % wzrostem obrotów w sklepach oraz niższym wskaźnikiem przestępczości. W zależności od badania i jego założeń, jest to od 7% do nawet 56%. Więcej zieleni, to też oszczędność na kosztach klimatyzacji nawet o 30%.

Ponadto, dzięki drzewom oraz retencji, spływy wód opadowych są mniejsze nawet o 12%, a tym samym możliwe jest ograniczenie kosztów budowy sieci kanalizacji deszczowej. To tyle, jeśli chodzi o teorię. Czas przejść do praktyki.

Wprowadzanie błękitno-zielonej infrastruktury w miastach

W tym odcinku rozmawiam o praktyce we wdrażaniu błękitno-zielonej infrastruktury w polskich miastach – a dokładniej w Warszawie. Na czym ona polega?

Zieleń w miastach można wprowadzać na różne sposoby. Można tworzyć ogrody deszczowe, filtrujące i odzyskujące deszczówkę dla środowiska (np. ulica Francuska i Sokratesa w Warszawie). Można robić nasadzenia wzdłuż ulic i je zazieleniać, a także odzyskiwać na rzecz zieleni zabetonowane wcześniej przestrzenie.

Na temat tego typu rozwiązań, problemów z nimi związanych oraz korzyści, jakie za sobą niesie zieleń w miastach posłuchasz w tym odcinku podcastu. Moją gościnią jest dr Monika Domanowska, kierowniczka zespołu do spraw zieleni w Zarządzie Dróg Miejskich w Warszawie.

dr inż. architekt krajobrazu Monika Domanowska

Kierowniczka Zespołu ds. Zieleni w Wydziale Zrównoważonej Mobilności Zarządu Dróg Miejskich w Warszawie. W 2014 roku uzyskała tytuł doktora w Katedrze Architektury Krajobrazu Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Od 2015 pracuje w ZDM, gdzie jej głównymi zainteresowaniami zawodowymi jest przekształcanie warszawskich przestrzeni publicznych na bardziej zielone.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *