34: Akceptowalna polityka klimatyczna – Jakub Sokołowski

Podatki środowiskowe, czyli dodatkowe opłaty za korzystanie z paliw kopalnych, są efektywnym mechanizmem realizacji polityki klimatycznej. Często oznaczają jednak wyższe ceny prądu, ogrzewania i paliw, co może prowadzić do napięć społecznych – protestów i demonstracji. W konsekwencji mogą one spowodować nawet unieważnienie celów polityki klimatycznej.


Przykładem takiego procesu może być Ruch Żółtych Kamizelek, będący ogólnokrajowym protestem społecznym we Francji, który rozpoczął się pod koniec 2018 r. Protestujący nosili żółte kamizelki, co stało się ich znakiem rozpoznawczym. Początkowo protestował on przeciwko planowanej podwyżce cen paliw. Z czasem pojawiły się także zupełnie inne postulaty. W trakcie protestów często dochodziło do zamieszek i starć z policją.

Jak zatem zminimalizować napięcia społeczne związane z polityką klimatyczną? W jaki sposób dostrajać jej konkretne narzędzia, tak aby były maksymalnie efektywne, ale jednocześnie akceptowalne społecznie?

Gościem tego odcinka jest pan Jakub Sokołowski, ekonomista w Instytucie Badań Strukturalnych, członek Komitetu Zarządzającego Akcji COST poświęconej ubóstwu energetycznemu w Europie.

Podcast dostępny jest także na:

Spotify

Apple Podcasts

Google Podcasts

Dokument, o którym rozmawialiśmy w tym docinku znajdziecie na stronie Instytutu Badań Strukturalnych:

Jakub Sokołowski

Doktorant na Wydziale Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego. Od 8 lat pracuje w sektorze energetycznym. W Instytucie Badań Strukturalnych zajmuje się głównie zagadnieniem ubóstwa energetycznego. Członek Komitetu Zarządzającego Akcji COST poświęconej ubóstwu energetycznemu w Europie. Prywatnie kibic włoskiej Fiorentiny i amatorski zawodnik crossfit.

Podcast możesz śledzić również na platformach społecznościowych:

Facebook

Instagram

Linkedin

Elementem polityki Unii Europejskiej jest także Dyrektywa o sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju, o której rozmawiałem z panem Piotrem Biernackim w 26 odcinku podcastu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *