Jakie jest miejsce rowerów w przestrzeni miejskiej i jak mieszkańcy oceniają komfort korzystania z tej formy transportu?
W dzisiejszym odcinku przyjrzymy się badaniu klimatu rowerowego, w ramach którego mieszkańcy polskich miast oceniają jakość infrastruktury i swoje doświadczenia związane z poruszaniem się na rowerze.
Dlaczego takie badania mają znaczenie, co mogą wnieść do rozwoju transportu i w jakim stopniu mogą wpłynąć na decyzje samorządów? Zastanowimy się również, jakie korzyści płyną z udziału mieszkańców w takich badaniach, a także jakie wyzwania stoją przed miastami, które chcą poprawić sytuację rowerzystów.
Gościem w tym odcinku podcastu jest pan Rafał Glazik, Sekretarz Generalny Polskiej Unii Mobilności Aktywnej.
W tym odcinku rozmawiamy o III edycji Badań Klimatu Rowerowego. Zostały ostatnie dni, by wziąć udział w tym badaniu! Wejdź na 👉 https://www.rowerowyklimat.pl/ i wypełnij krótką ankietę!
Rafał Glazik
Ekonomista, absolwent studiów MBA, specjalista w zakresie ESG, mobilności miejskiej i aktywnej. Sekretarz Generalny Polskiej Unii Mobilności Aktywnej, członek Rady ds. Mobilności i Transportu Prezydenta Miasta Gdańska Aleksandry Dulkiewicz, Dyrektor ds. Komunikacji i Marketingu Velo-city 2025 w Gdańsku, ekspert zespołu Mobilności przy Unii Metropolii Polskich, audytor BYPAD.
Posiada 15-letnie doświadczenie w realizacji projektów pozastrukturalnych o tematyce zrównoważonej mobilności. Inicjował i organizował konferencje, wśród nich Kongres Mobilności Aktywnej, Urban Mobility Flow, Samorządy Przyjazne Życiu. Jest autorem i współautorem publikacji z zakresu zrównoważonej mobilności i rozwoju samorządu.
Podcast dostępny jest także na:
Podcast możesz śledzić również na platformach społecznościowych:
Temat ruchu rowerowego pojawił się już w poprzednich odcinkach podcastu:
38: Więcej rowerów w miastach! – Marcin Hyła
03: Rowery cargo – Krzysztof Gubański
32: Infrastruktura piesza i rowerowa – dr Maria Zych-Lewandowska